Acțiuni de deratizare în oraș și Mamaia
Până pe 20 mai 2026, echipele specializate vor începe amplasarea momelilor toxice în toate zonele orașului și în stațiunea Mamaia, incluzând parcuri, promenade și scuaruri. Aceste momeli conțin substanțe raticide anticoagulante biodegradabile și sunt protejate în stațiile de intoxicare, care sunt marcate și inscripționate corespunzător.
Apelează la responsabilitate
Autoritățile fac un apel către cetățeni să conștientizeze importanța acțiunilor de deratizare și să respecte în totalitate inscripțiile de pe stațiile de intoxicare întâlnite în parcuri sau în zonele verzi. Este interzisă ridicarea momelilor din locurile unde au fost amplasate, pentru a preveni eventualele accidente.
Obligațiile persoanelor fizice și juridice
Municipalitatea atenționează persoanele fizice și juridice din oraș că au obligația de a efectua deratizarea imobilelor, incintelor și gospodăriilor pe care le dețin. Acestea trebuie să utilizeze doar substanțele aprobate de Ministerul Sănătății și prestatorii autorizați, în paralel cu acțiunile Primăriei și ori de câte ori este necesar.
