Ședința Consiliului Local Cernavodă
Consilierii locali din Cernavodă s-au întrunit miercuri, 27 mai, pentru a discuta mai multe proiecte propuse de Cătălin Apostol. Întâlnirea a avut loc în contextul în care instanța supremă a pronunțat o decizie în cazul lui Liviu Negoiță, primarul care a fost eliberat din funcție în urma condamnării sale.
În cadrul ședinței, 14 dintre cei 17 consilieri au introdus un proiect suplimentar pe ordinea de zi, ceea ce a generat o dezbatere intensă privind legalitatea acestei acțiuni. În cele din urmă, proiectul a fost aprobat cu 13 voturi pentru. Acesta se referă la decizia de eliberare a lui Cătălin Apostol din funcția de viceprimar cu atribuții de primar.
În urma acestor evenimente, Cătălin Apostol a anunțat că își va retrage proiectele pe care le-a propus în ordinea de zi a ședinței pe care el o convocase.
Pe de altă parte, la Înalta Curte a fost admisă calea extraordinară de atac a lui Liviu Negoiță, ceea ce înseamnă că procesul său va fi reluat, el fiind eliberat din penitenciar.
