Cazino Music Festival va avea loc în toamnă la Constanța. Organizatorii dezvăluie programul și artiștii primei ediții.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Cazinoul Constanța lansează Cazino Music Festival

Azi, 15 mai 2026, la ora 11:00, Cazinoul Constanța a organizat o conferință de presă dedicată primei ediții a Cazino Music Festival, care va avea loc în perioada 12 septembrie – 22 noiembrie 2026. În cadrul evenimentului, au fost prezentate programul festivalului și artiștii care vor performa pe malul mării.

Discursurile oficialilor

Printre vorbitori s-au numărat Ioan Holender, coordonator artistic al festivalului, Anamaria Mișa, director general al Cazinoului Constanța, și George Măndilă, președintele OMD Mamaia Constanța. Anamaria Mișa a deschis evenimentul subliniind importanța acestui moment în istoria locației. „În 1910, la inaugurarea Cazinoului, primarul Constanței a evidențiat misiunea acestuia. Credem că începem să devenim o locomotivă culturală pentru Constanța și sud-estul României. Ne dorim să prezentăm spectacolele noastre ca parte din identitatea acestui loc”, a declarat Mișa.

Conceptul festivalului

Ideea organizării unui festival de muzică clasică s-a conturat astfel, iar Ioan Holender a discutat despre istoria emblematicii clădiri și despre cetatea Tomis. „Consider acest festival o smochină pe care o construim împreună, care va fi culeasă de toți cei care ne vor vizita. Primele reprezentații vor avea loc pe 12 și 13 septembrie”, a afirmat Holender. El a menționat că vor fi prezentate lucrări de muzică de cameră la pian și violoncel, precum și piese cunoscute precum „West Side Story”. Printre artiștii care vor participa se numără soprana Adela Zaharia, iar țările de origine ale acestora includ Italia, Germania, Austria și Bulgaria.

Perspectivele festivalului

Ioan Holender a subliniat dorința de a onora calitatea locației, remarcând că în București nu există o sală de spectacol asemănătoare cu cea a Cazinoului. George Măndilă a caracterizat festivalul ca o „autostradă culturală” spre Constanța. „Ceea ce se va întâmpla în toamnă este o autostradă culturală, cu două spectacole în fiecare weekend, din 12 septembrie până în 22 noiembrie. Dacă totul decurge conform planului, ne gândim să adăugăm și vineri în programul de anul viitor”, a menționat Măndilă.

Biletele și promovarea festivalului

Anamaria Mișa a anunțat că biletele vor fi disponibile începând cu jumătatea lunii iulie, la un preț accesibil pentru a asigura o susținere financiară adecvată. Managerul Cazinoului a exprimat dorința de a promova acest festival pentru a atrage turiști pe litoral, încurajându-i să revină la malul mării în extrasezon.

Distribuie acest articol
Lasa un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *