Simpozion Național de Numismatică la Constanța
Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța, în colaborare cu Consiliul Județean Constanța și Societatea Numismatică Română, va organiza cea de-a XXXVIII-a ediție a Simpozionului Național de Numismatică, un eveniment de referință în domeniul cercetării numismatice din România.
Deschiderea oficială va avea loc miercuri, 20 mai 2026, la ora 11:00, în Sala „Remus Opreanu” a Consiliului Județean Constanța, unde vor fi susținute alocuțiuni de către:
- Delia Roxana Cornea – manager general al Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța;
- Emanuel Viorel Petac – președintele Societății Numismatice Române, Cabinetul Numismatic al Bibliotecii Academiei Române;
- Florin Mitroi – președintele Consiliului Județean Constanța;
- Gabriel Mircea Talmațchi – cercetător la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța;
- Virgil Ioniță – secretar al Societății Numismatice Române;
- Gabriel Custurea – președintele Centrului de Studii ale Civilizațiilor Mării Negre Constanța.
Ceremonia va fi urmată de prezentarea a două volume semnate de cercetătorul dr. Gabriel M. Talmațchi, publicate în 2026 la editura MEGA din Cluj-Napoca, în colecția „Coins from Roman Sites and Collections of Roman Coins from Romania”:
- „From the Dominium Ponti Euxini to the Koinon ton Hellenon, from the Ripa Thraciae to the province of Moesia Inferior. Roman Republican and early imperial denarii in the Istro-Pontic territory. Isolated finds” (vol. XXI);
- „From the Dominium Ponti Euxini to the Koinon ton Hellenon, from the Ripa Thraciae to the province of Moesia Inferior. Roman Republican and early imperial denarii in the Istro-Pontic territory. Coin Hoards” (vol. XXII).
De asemenea, va fi lansat volumul „Jetoane ale vechii fabrici de zahăr din România”, semnat de Dorel Bălăiță, publicat la editura PIM din Iași în 2026.
Lucrările simpozionului se vor desfășura între 20 și 22 mai 2026, incluzând secțiuni tematice dedicate cercetării de specialitate. Programul detaliat va fi disponibil în secțiunea dedicată.
Evenimentul va fi completat de expoziția „Dobrogea oglindită în medalistică”, care va fi vernisată vineri, 22 mai 2026, la sediul muzeului de pe strada Arhiepiscopiei nr. 7.
Expoziția va aduna piese din patrimoniul muzeului și colecții ale membrilor Asociației Filateliștilor „Tomis” Constanța, incluzând plachete și medalii emise de statul român cu ocazia unor evenimente istorice relevante din istoria regiunii. Echipa curatorială este formată din dr. Gabriel Mircea Talmațchi, dr. Delia Roxana Cornea, dr. Cristian Cealera, drd. Andreea Andrei și grafician Alma-Laura Parasca.
Simpozionul face parte din eforturile Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța de a stimula dialogul științific și de a promova patrimoniul cultural dobrogean.
