Finala Superligii de Tenis de Masă
Campioana și vicecampioana din sezonul anterior se reunesc pentru a lupta din nou pentru titlu, iar echipa de pe litoral își propune să obțină revanșa.
Echipele feminine de tenis de masă Steaua București și CSM Constanța, actuala campioană a României și vicecampioana sezonului trecut, se confruntă din nou în finala Superligii. Această întâlnire se va desfășura în două manșe, cu meciul tur programat pentru luni, 18 mai 2026, la București, iar returul va avea loc o zi mai târziu, pe litoral, începând de fiecare dată la ora 17:00. CSM Constanța beneficiază de un avantaj moral, având în vedere că a câștigat cu 3-0 ambele jocuri împotriva Stelei în sezonul regulat.
Provocarea lansată campioanelor
„Ne-am întors la antrenamente! După ce a obținut medalia de bronz la campionatul mondial cu echipa națională, Elena Zaharia s-a întors acasă și se pregătește să se confrunte cu coechipierele sale de la Londra, Bernadette Szocs și Andreea Dragoman, în finala Superligii! CSM Constanța este antrenată de Viorel Filimon, antrenorul federal al lotului național, de care se leagă o parte semnificativă a succesului generației de excepție a României. Tinerele jucătoare Bianca Mei-Roșu și Andrea Teglas își propun să lanseze o provocare campioanelor de la Steaua în marea finală care va avea loc luni și marți, turul la București și returul la Constanța!“, este mesajul transmis de CSM Constanța.
Pregătiri intense pentru finală
„Ne pregătim intens la antrenamente și am ajuns din nou în finală, la fel ca anul trecut. Dăm tot ce avem mai bun pentru a ne adjudeca titlul, de data aceasta“, a declarat Elena Zaharia. „Suntem neînvinși în acest sezon al Superligii, dar trebuie să fim conștienți că ne confruntăm cu o echipă care include două dintre jucătoarele naționale care au câștigat bronzul la Campionatul Mondial. Duelul va fi dificil, chiar dacă ne-am luptat la egalitate până acum. Sunt convins că și fetele de la Steaua vor lupta mai intens, având în vedere că trebuie să își apere blazonul câștigat prin muncă asiduă“, a subliniat Viorel Filimon. „Micile detalii și mentalitatea vor face diferența. Ne vom întâlni cu jucătoare foarte experimentate, dar vrem să ne bucurăm de joc. Avem capacitatea de a le înfrunta. Vrem victoria!“, a adăugat Bianca Mei-Roșu.
„Suntem foarte bine pregătite și am așteptat acest moment încă de la începutul sezonului pentru a ne lua revanșa. Până acum, am demonstrat că putem și sperăm să avem succes și în finală“, a afirmat Andreea Teglas. În semifinală, echipa de la malul mării a învins CS Rapid București cu 4-3 (3-0 la Constanța, 1-3 în capitală), în timp ce Steaua a trecut de CS Gloria Bistrița cu 5-4 (3-1 la Bistrița, 2-3 la București). După victoria clară fără set pierdut pe litoral, CSM Constanța a confirmat supremația în returul din capitală. Elena Zaharia a câștigat primul meci cu 3-0 împotriva Patriciei Stoica, asigurând practic soarta calificării. Gazdele au câștigat celelalte jocuri prin Irina Ciobanu, 3-0 cu Bianca Mei-Roșu și 3-0 cu Elena Zaharia, și Alexandra Ioniță, 3-2 cu Camelia Mitrofan.
Rezultatele meciurilor din Superligă
Bernadette Szocs a înfruntat-o pe Ana Barbu, obținând o victorie clară cu 3-0, scorurile seturilor fiind 11-5, 11-5, 11-5.
Andreea Dragoman a întâmpinat o provocare dificilă în meciul cu Ioana Sîngeorzan, pierzând cu 0-3, cu seturile 5-11, 3-11, 11-13.
În confruntarea dintre Andreea Jifcu și Andreea Clapa, Jifcu a fost învinsă tot cu 0-3, seturile fiind 6-11, 7-11, 9-11.
Contextul competiției
CSM Constanța, vicecampioana sezonului trecut, a reușit să se califice din nou în finala Superligii, continuând astfel să demonstreze performanțe remarcabile în competițiile de tenis de masă.
