Activitate de conștientizare la Năvodari
Azi, specialiștii Serviciului Reintegrare Socială au organizat evenimentul „Dependenți de libertate” la sediul cantinei sociale a Direcției de Asistență Socială din Năvodari. La această activitate, au participat, alături de aproximativ 100 de elevi de la Liceul „Lazăr Edeleanu”, trei persoane private de libertate, condamnate pentru trafic și consum de droguri.
Aceste persoane au împărtășit deschis experiențele lor de viață, discutând despre influența anturajului, alegerile greșite și consecințele care vin odată cu pierderea libertății. Prin intermediul activităților de tip „povestea mea de viață”, întâlnirea a evoluat într-un dialog sincer despre responsabilitate, consecințe și importanța alegerilor corecte.
Activitățile de acest tip fac parte din inițiativele continue ale Penitenciarului Constanța–Poarta Albă, menite să sprijine prevenirea consumului de droguri și să promoveze reintegrarea socială prin dialog, educație și conștientizare.
