DOSARUL procurorilor Niță-Ștefan: primarul din Medgidia ar fi fost atenționat să plătească 200.000 de euro pentru a evita CONDAMNAREA

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Primarul din Medgidia, Victimă în Dosarul Procurorilor

Primarul municipiului Medgidia, Valentin Vrabie, se află printre persoanele afectate de un scandal care a dus la arestarea procurorilor Teodor Niță și Gigi Valentin Ștefan. Aceștia sunt acuzați de diverse infracțiuni, inclusiv de manipularea cu rea-credință a unui dosar ce îl vizează pe primar. Se susține că procurorii ar fi încercat să-l constrângă pe Vrabie să plătească suma de 200.000 de euro pentru a-l elibera de acuzații.

Conform informațiilor provenite de la Parchetul General, cazul respectiv este legat de dosarul penal nr. 111/206/P/2020, inițiat de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța, în urma unei sesizări din oficiu a procurorului Teodor Niță, privind o presupusă infracțiune de fals intelectual. În urma acestui dosar, Vrabie a fost trimis în judecată și condamnat, în primă instanță, la o pedeapsă de 1 an și 7 luni de închisoare cu executare, dar a fost ulterior achitat printr-o cale extraordinară de atac.

Referitor la condamnarea primarului, există dovezi că acesta a fost presat să plătească suma de 200.000 de euro pentru a obține o soluție favorabilă, mai exact o condamnare cu suspendare. Deoarece a refuzat să plătească, a fost condamnat la executarea pedepsei, conform informațiilor transmise de către procurori în referatul de arestare, care a fost aprobat de instanță.

Distribuie acest articol
Lasa un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *