DSP București a încheiat verificările la Maternitatea Polizu! A fost descoperită o neconformitate și a fost făcută o sesizare pentru posibil malpraxis.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Verificări la Maternitatea Polizu în urma decesului unui nou-născut prematur

Inspectorii sanitari din cadrul Direcției de Sănătate Publică București au efectuat o inspecție la Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului „Alessandrescu-Rusescu” – Maternitatea Polizu, în contextul unui caz recent de deces al unui nou-născut prematur. Această acțiune s-a desfășurat în limitele competențelor legale ale inspectorilor.

Pe parcursul verificărilor, au fost analizate foile de observație clinică ale nou-născutului, precum și documentele legate de procedurile de curățenie și dezinfecție, produsele biocide utilizate, fișa de raportare a infecțiilor nosocomiale, precum și Protocolul de screening al pacientului, conform comunicatului Ministerului Sănătății.

Conform rezultatelor verificărilor, inspectorii sanitari nu au identificat neconformități în ceea ce privește condițiile igienico-sanitare, utilizarea produselor biocide, planul de autocontrol, respectarea Protocolului de screening pentru pacientul în cauză, întocmirea fișei de raportare a infecțiilor nosocomiale și declararea acesteia.

Cu toate acestea, s-a constatat că la internarea mamei și a nou-născutului nu a fost realizat screeningul conform Protocolului în vigoare. Ca urmare a acestei neconformități, medicul curant a fost sancționat contravențional, conform prevederilor legale, cu o amendă de 2.000 lei.

În plus, inspectorii sanitari au informat Colegiul Medicilor din România cu privire la aspecte ce ar putea indica un caz de malpraxis medical.

Distribuie acest articol
Lasa un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *