Intervenție Medevac în rada Portului Constanța: trei marinari egipteni au fost salvați și transportați în siguranță la țărm.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Intervenție de Urgență a Navei SAR ARTEMIS în Portul Constanța

Echipajul navei SAR ARTEMIS, parte a Agenției Române de Salvare a Vieții Omenești pe Mare, a efectuat duminică seară o misiune de tip Medevac în rada exterioară a Portului Constanța, pentru a oferi asistență medicală unor membri ai echipajului unei nave comerciale.

Conform informațiilor furnizate, la ora 18:00, Centrul Maritim de Coordonare a solicitat o intervenție de urgență la bordul navei GOLDEN SHARK, sub pavilion Palau, situată în zona de ancoraj exterior a portului. Trei cetățeni egipteni din echipaj aveau nevoie de îngrijiri medicale.

La doar câteva minute de la primirea solicitării, nava SAR ARTEMIS a plecat către locația indicată, ajungând acolo la ora 18:28. Intervenția s-a desfășurat în condiții de siguranță și eficiență maximă. La 18:45, echipajul a început transferul pacienților care necesitau asistență medicală.

Pacienții au fost transportați la dana 9/10 din Portul Constanța, unde au fost predati echipajelor medicale de la SMURD și SAJ în jurul orei 19:40.

Reprezentanții Agenției Române de Salvare a Vieții Omenești pe Mare au apreciat promptitudinea și profesionalismul echipajului navei SAR ARTEMIS, subliniind importanța structurilor maritime de salvare în gestionarea situațiilor de urgență pe mare.

Distribuie acest articol
Lasa un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *