Adus în fața instanței grupul infracțional din Km 4-5
Membrii grupării infracționale din zona Km 4-5 au fost prezentați în instanță, luni, 11 mai, pentru a le fi verificate măsurile preventive. La palatul de justiție, atmosfera a fost agitată, cu două dube și 25 de polițiști, inclusiv mascați, însoțind inculpații, care au fost întâmpinați de rude și prieteni ce le solicitau autografe. Aceștia, în semn de mândrie, au ridicat mâinile.
Un număr total de 36 de persoane și o societate comercială au fost trimise în judecată, dintre care 15 se află în arest preventiv.
Informații din rechizitoriul DIICOT
Conform rechizitoriului din 6 mai 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Constanța au inițiat o anchetă cunoscută sub denumirea ”Calul Troian”. Aceasta vizează 38 de inculpați, dintre care 37 sunt persoane fizice și una este o entitate juridică. Aceștia sunt acuzați de constituirea unui grup infracțional organizat, camătă, șantaj, spălare de bani, desfășurarea unor activități de jocuri de noroc fără licență, trafic de persoane, complicitate la trafic de minori, viol, influențarea declarațiilor, răzbunare împotriva justiției, tulburarea ordinii publice, proxenetism și favorizarea făptuitorului.
Dintre cei 37 de inculpați, majoritatea se află sub diverse măsuri privative de libertate, 15 dintre aceștia fiind în arest preventiv, un altul în arest la domiciliu și 21 sub control judiciar.
Activitatea infracțională a grupului
Actele de urmărire penală indică faptul că, începând cu anul 2014, în municipiul Constanța, în cartierul Km 4-5, cinci dintre inculpați au format o grupare de criminalitate organizată, la care s-au alăturat ulterior și ceilalți membri. Probele adunate demonstrează că acest grup infracțional, de tip polivalent, a fost inițial creat pentru a genera venituri din exploatarea sexuală a unor tinere. Pe măsură ce gruparea a evoluat din punct de vedere financiar și numeric, s-a extins și în domenii precum camătă și spălarea banilor, cu scopul de a ascunde originea ilicită a sumelor obținute.
Structura grupării a fost bine definită, organizată pe baza „diviziunii muncii”, având reguli și roluri specifice. Sub conducerea celor cinci membri fondatori, fiecare individ avea atribuții clare: recrutarea tinerelor pentru exploatare sexuală, gestionarea sumelor obținute din prostituție, transportul și protecția acestora în străinătate, recuperarea dobânzilor de pe urma cămătăriei, și disimularea provenienței bunurilor obținute prin activități infracționale.
Destructurarea unei grupări de criminalitate organizată
Investigațiile au relevat faptul că activitatea infracțională a unei grupări de criminalitate organizată nu s-a limitat la municipiul Constanța, extinzându-se în întreaga țară, dar și în diverse locații din Franța, Marea Britanie, Elveția și Austria. În încercarea de a-și demonstra influența și de a atrage noi victime, membrii grupării au afișat un stil de viață extravagant, folosind autoturisme de lux și dezvoltând afaceri, cluburi și restaurante pentru a masca sursele ilegale de venit.
În plus, pentru a-și impune autoritatea în zona de acțiune, gruparea a recurs adesea la violență, provocând scandaluri publice, zona de la Km 4-5 fiind denumită „Mica Sicilie” de către presa locală. Sentimentul de apartenență la grupul infracțional a avut un rol dublu: pe de o parte, a oferit siguranță membrilor în fața amenințărilor din partea grupărilor rivale, iar pe de altă parte, a descurajat orice potențială opoziție din partea victimelor, familiilor acestora sau a martorilor.
Relațiile dintre membrii grupării Km 4-5, care s-a autoproclamat cea mai puternică din Constanța, au fost reflectate și într-o melodie dedicată grupului, intitulată „M-am născut în 4-5, n-am nevoie de servici”. Semnele de apartenență au inclus tatuaje specifice, numere de înmatriculare personalizate și un comportament menit să intimideze victimele și pe cei din jur.
Operațiunea de destructurare
Grupul infracțional organizat a fost destructurat în noiembrie 2025, în urma unei acțiuni extinse coordonate de DIICOT – Serviciul Teritorial Constanța, în colaborare cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța. În cadrul perchezițiilor desfășurate, au fost confiscate 200.000 lei, 51.000 euro și alte sume în diverse valute, 3 arme letale și 4 neletale, toate deținute ilegal, precum și zeci de arme albe, veste antiînjunghiere, ceasuri de lux și bijuterii. De asemenea, au fost descoperite cantități de droguri, instrumente de porționare, cântărire și consum, precum și documente cu valoare probatorie.
Pe parcursul anchetei, au fost identificate zeci de persoane vătămate, victime ale traficului de persoane, traficului de minori, proxenetismului și altor infracțiuni comise de membrii grupării. Cercetările au dus, de asemenea, la impunerea de măsuri asupra unei persoane juridice asociate grupului infracțional.
Acțiune împotriva criminalității organizate în Constanța
Procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Constanța au inițiat proceduri legale împotriva unui grup de criminalitate organizată, care a fost implicat în activități ilegale, inclusiv spălarea banilor. În acest context, s-a solicitat menținerea sechestrului asigurător asupra mai multor imobile, terenuri, autoturisme de lux, bijuterii, sume de bani și alte bunuri mobile, ce aparțin inculpaților, cu o valoare estimată de aproximativ 6,5 milioane euro.
De asemenea, procurorii au cerut menținerea măsurilor preventive pentru inculpați și obligarea acestora la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat, în valoare de 2.252.000 lei. Dosarul a fost trimis Tribunalului Constanța pentru soluționare competentă.
Este important de menționat că această etapă a procesului penal marchează finalizarea anchetei, conform Codului de procedură penală, și sesizarea instanței de judecată, fără a afecta principiul prezumției de nevinovăție, care se aplică tuturor persoanelor deferite justiției.
