Întâlnire între președintele României și Președintele CEDO
Azi, 13 mai 2026, președintele României, Nicușor Dan, a avut o discuție importantă cu Președintele Curții Europene a Drepturilor Omului, Mattias Guyomar. Această întâlnire subliniază angajamentul României față de valorile fundamentale europene și evidențiază rolul crucial al CEDO în protejarea statului de drept.
În mesajul său public, președintele Nicușor Dan a afirmat: „Am reafirmat sprijinul ferm al României pentru sistemul Convenției Europene a Drepturilor Omului și pentru rolul esențial al Curții în protejarea drepturilor fundamentale, a democrației și a statului de drept. România rămâne angajată în implementarea deplină a hotărârilor Curții și în consolidarea rezilienței democratice într-un context geopolitic tot mai complex.”
