Relațiile diplomatice România-Albania: Deblocarea dosarului „Casa Iorga”
Relațiile diplomatice dintre România și Albania au trecut printr-un moment istoric odată cu deblocarea dosarului „Casa Iorga”. Ministrul Oana Țoiu a anunțat luni, 11 mai 2026, stabilirea unei foi de parcurs împreună cu omologul său albanez, Ferit Hoxha, pentru returnarea definitivă a imobilului situat în localitatea Saranda către statul român.
„Am deblocat, împreună cu omologul meu albanez Ferit Hoxha, o problemă care trena în relațiile noastre bilaterale de peste 30 de ani, și anume returnarea Casei Iorga din Saranda statului român. Am convenit, împreună, pe o foaie de parcurs pentru rezolvarea, fără alte amânări, a dosarului Casa Iorga, imobil donat de regele Albaniei lui Nicolae Iorga, pentru care există hotărâri judecătorești definitive de aproape două decenii care recunosc dreptul de proprietate al statului român,” a declarat Țoiu.
Ministrul a subliniat importanța închiderii acestui dosar, menționând că este una dintre cele mai frumoase istorii de prietenie între două popoare. „În 1932, regele Ahmed Zogu i-a dăruit lui Nicolae Iorga un teren pe malul Mării Ionice, la Saranda, drept mulțumire pentru cartea în care istoricul român scrisese, primul, istoria poporului albanez. Este un teren pe care Nicolae Iorga l-a donat doi ani mai târziu statului român și pe care s-a ridicat Institutul Român din Albania,” a explicat ea.
Casa Iorga a fost naționalizată în perioada comunistă și vândută unui privat în 1992. Totuși, prin hotărâri judecătorești albaneze definitive din 2007, aceasta este recunoscută ca proprietate a statului român, dar retrocedarea efectivă a fost blocată timp de aproape 20 de ani. „Acum am făcut pași concreți și avem o perspectivă clară de soluționare,” a adăugat Țoiu.
În cadrul discuțiilor avute la Bruxelles, în marja Consiliului Afaceri Externe și a ministerialei informale UE – Balcanii de Vest, cei doi oficiali au abordat și teme precum conectivitatea regională, inclusiv Coridorul VIII, sprijinul României pentru parcursul european al Albaniei, precum și inițiative comune prin Inițiativa Central Europeană și Procesul de Cooperare în Europa de Sud-Est, a căror președinție o va prelua România din luna iulie. De asemenea, Țoiu a subliniat rolul comunității albaneze din România, recunoscută ca una dintre cele 19 minorități naționale, ca punte vie între cele două țări.
