Traficanți de droguri din Cernavodă, reținuți în urma unor percheziții.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Operațiune a Poliției și DIICOT în Constanța

Polițiștii BCCO Constanța, în colaborare cu procurorii DIICOT din aceeași localitate, au investigat activitățile infracționale ale trei indivizi cu vârste de 27, 31 și 34 de ani, acuzați de trafic de droguri de mare risc. Conform dovezilor adunate, între august 2025 și mai 2026, aceștia ar fi deținut și vândut droguri sub formă de substanțe vegetale impregnate cu ADB BUTINACA, ADB 4en PINACA și MDMB 4en PINACA.

Cercetările au evidențiat faptul că individul de 34 de ani a obținut substanțele interzise de la ceilalți doi, comercializându-le în județul Constanța la prețuri cuprinse între 120 și 300 de lei.

Percheziții și dovezi descoperite

În urma a trei percheziții efectuate pe 14 mai 2026 la domiciliile celor în cauză din orașul Cernavodă, polițiștii au confiscat diverse cantități de MDMB-4en-PINACA, MDMB-INACA și canabis. De asemenea, au fost găsite cântare electronice de precizie, obiecte cu urme de substanță, sume de bani în lei și euro, plus alte probe relevante.

Reținerea suspecților și propunerea de arestare

Pe 14 mai 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Constanța au decis reținerea celor trei suspecți. Astăzi, 15 mai, judecătorul de drepturi și libertăți de la Tribunalul Constanța a fost sesizat cu propunerea de arestare preventivă a acestora pentru o perioadă de 30 de zile. Acțiunea a beneficiat de suportul jandarmilor din Gruparea Mobilă de Jandarmi Constanța.

Distribuie acest articol
Lasa un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *