România Under-17 se pregătește pentru Campionatul Mondial din Qatar
Echipa națională de fotbal Under-17 a României își continuă pregătirile pentru Campionatul Mondial, programat să aibă loc în Qatar între noiembrie și decembrie 2026. În acest context, tricolorii au disputat primul meci amical din cele două planificate pentru această lună, confruntându-se cu echipa similară a Serbiei, în Stara Pazova. Meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0, golul fiind marcat în minutul 63.
Din lista celor 20 de jucători români convocați, toți născuți după 1 ianuarie 2009, se numără și trei jucători de la Farul Constanța: Dimitrie Carabaș (fundaș), Darius Tripon (mijlocaș) și Răzvan Marincean (atacant), care au fost titulari în meciul cu Serbia. Dimitrie Carabaș este fiul fostului fotbalist Stelian Carabaș.
Sub conducerea selecționerului Mircea Diaconescu, România a început meciul cu următoarea formulă: Kroes – Corlat (cpt.), Paul (Kirali 85), Anghel – Precup (Marincean 75) – Matei (Carabaș 60), Tripon (Mathe 75), Niculcea (Rusu 60), Stancu (Bencze 60) – Silitra (Chira 60), Bota (Aevoaei 60). Darius Tripon a purtat numărul 10, Dimitrie Carabaș a jucat cu numărul 14, iar Răzvan Marincean cu numărul 11.
Al doilea meci dintre Serbia și România va avea loc vineri, 5 iunie 2026, începând cu ora 11.00 (12.00, ora României). La Campionatul Mondial Under-17, România a fost repartizată în Grupa K, alături de Mexic, Camerun și Venezuela.
