Trei marinari egipteni de pe nava Golden Shark au fost salvați de ARSVOM.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Intervenție Medevac în Portul Constanța

Azi, 10 mai 2026, la ora 18:00, Agenția Română de Salvare a Vieții Omenești pe Mare (ARSVOM) a fost solicitată de Centrul Maritim de Coordonare (MRCC) pentru a efectua o intervenție de tip Medevac. Trei membri ai echipajului navei GOLDEN SHARK, sub pavilion Palau, au avut nevoie de îngrijiri medicale. Nava se afla în zona doi de ancoraj, în rada exterioară a portului Constanța.

La ora 18:04, nava SAR ARTEMIS a ARSVOM s-a îndreptat către locația specificată de MRCC, pentru a prelua pacienții. Nava a acostat în tribordul navei GOLDEN SHARK la ora 18:28. Începând cu ora 18:45, echipajul navei SAR ARTEMIS a început procesul de preluare a pacienților, care urmau să fie transferați echipajelor medicale în dana 9/10 a portului Constanța.

La ora 19:40, cei trei marinari au fost predați în siguranță echipajului medical. Felicitări echipajului de pe nava SAR ARTEMIS pentru promptitudinea și profesionalismul demonstrat în această misiune.

Echipajele SMURD și SAJ au intervenit de urgență pentru a acorda îngrijirile medicale necesare celor trei marinari egipteni salvați de ARSVOM în portul Constanța.

Distribuie acest articol
Lasa un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *