Doliu în fotbalul românesc
Fotbalul românesc este din nou în doliu după trecerea în neființă, la vârsta de 85 de ani, a fostului portar Marin Andrei. Acesta a fost primul român care a jucat pentru cele trei mari echipe din capitală: Dinamo, Steaua și Rapid. Anunțul trist a fost făcut pe o rețea de socializare de Ionel Culina, fost ofițer de presă al lui Dinamo.
Marin Andrei, o legendă a fotbalului românesc
Marin Andrei, cunoscut și sub numele de Marinelo, a fost un mare portar care a lăsat o amprentă semnificativă în istoria fotbalului românesc. Născut pe 22 octombrie 1940, ar fi împlinit 86 de ani în câteva luni. A jucat pentru echipe precum Metalul Târgoviște (1959-1962), Rapid (1963-1968), Steaua (1968-1969), Progresul (1969-1970), Dinamo (1970-1972) și Chimia Râmnicu Vâlcea (1972-1973).
Marin Andrei a câștigat două titluri de campion, cu Rapid în 1967 și cu Dinamo în 1971, și a obținut de două ori Cupa României, cu Steaua în 1969 și cu Chimia Râmnicu Vâlcea în 1973. De asemenea, a fost selecționat o dată la echipa națională, în 1965, în meciul împotriva Turciei, scor 1-2.
Dumnezeu să-l odihnească! Sincere condoleanțe familiei!, a transmis Ionel Culina.
