Un adolescent de 15 ani a fost salvat de la înec în Lacul Chitila, intervenția fiind realizată de elicopterul SMURD și scafandri, într-un timp record.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Intervenție de urgență pentru salvarea a doi tineri în Lacul Chitila

Echipajul elicopterului SMURD București a răspuns rapid unei situații de urgență, intervenind pentru salvarea a doi tineri care au căzut în Lacul Chitila, situat în județul Ilfov. La sosirea primelor echipe de intervenție, una dintre victime, care era conștientă, a fost scoasă la mal.

În continuare, scafandrii din cadrul Detașamentului Special de Salvatori au fost mobilizați pentru a căuta cea de-a doua victimă. Aceștia au reușit să o extragă pe un băiat de 15 ani, care era inconștient. Manevrele de resuscitare au fost realizate cu succes de echipajul Unității de Terapie Intensivă Mobilă SMURD Otopeni, care includea și un medic de la Spitalul Clinic de Urgență București.

Ambii tineri au fost ulterior stabilizați și transportați de urgență, în siguranță, cu elicopterul SMURD la Spitalul Clinic de Urgență București, pentru a beneficia de îngrijiri medicale de specialitate. În sprijinul salvatorilor, au acționat și două echipaje de prim-ajutor, precum și două bărci remorcabile ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov.

Distribuie acest articol
Lasa un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *