Salvarea unui bărbat de 42 de ani după un stop cardio-respirator
Un bărbat în vârstă de 42 de ani a suferit un stop cardio-respirator în afara spitalului, dar a fost salvat datorită intervenției rapide a echipajului SMURD Medgidia și a medicilor cardiologi, sub coordonarea dr. Adnan Mustafa, de la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Apostol Andrei” din Constanța.
Pacientul a fost resuscitat și transferat de urgență la spital, unde a fost supus unei proceduri de stentare efectuate de dr. Adnan Mustafa. Deși prognosticul inițial era rezervat din cauza gravității situației, bărbatul a reușit să se recupereze complet.
În prezent, acesta se află într-o stare stabilă, conștient și urmează să fie externat în curând. Dr. Adnan Mustafa a împărtășit imagini din timpul intervenției, evidențiind colaborarea eficientă cu echipa SMURD Constanța, în data de 10 mai.
